Przekaźnik przepływowo-gazowy Buchholza BF 80/10

Ten typ Buchholza stosuje się najczęściej do transformatorów powyżej 10000 kVA. Wyposażony jest w przyłącze kołnierzowe, średnica otworu przyłączeniowego 80 mm. Wyposażony może być w dwa (najczęściej), trzy lub cztery styki (zobacz rysunki w pliku PDF).

Przekaźniki gazowo-przepływowe przekaźniki Buchholza instaluje się na przewodzie rurowym łączącym kadź transformatora z konserwatorem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie transformatora w następujących przypadkach:
 • przy wszystkich zwarciach wewnątrz kadzi
 • podczas wydzielania się gazów wskutek rozkładu termicznego izolacji
 • przy obniżeniu się poziomu oleju na skutek wycieku z kadzi

Przekaźniki gazowo-przepływowe posiadają dwa stopnie zadziałania. Pierwszy z nich jest związany z obniżeniem się poziomu oleju wewnątrz przekaźnika, co może być spowodowane wyciekiem z kadzi lub, znacznie częściej, zbieraniem się gazu pod górną pokrywą przekaźnika. W tym drugim przypadku opadnięcie pływaka i zadziałanie pierwszego stopnia przekaźnika wymaga 200-300 cm³ gazu, przy czym może być to powolny proces akumulacji. Wydzielanie się gazu jest najczęściej spowodowane rozkładem izolacji, jednak istnieją też inne przyczyny zadziałania pierwszego stopnia przekaźnika. Należą do nich:

 • uszkodzenie styku lub pływaka
 • pojawienie się w przekaźniku gazów nagromadzonych w kadzi przy napełnianiu jej olejem
 • przedostanie się powietrza do oleju w ilości odpowiadającej 1,2% jego objętości, na przykład w skutek zmiany temperatury w przypadku nagłego ochłodzenia transformatora

Pierwszy stopień zadziałania przekaźnika nie powoduje automatycznego wyłączenia transformatora, a jedynie uruchomienie sygnalizacji. Aby zweryfikować przyczynę alarmu i dokonać  oceny stanu zagrożenia należy analiza chromatograficznej gazu rozpuszczonego w oleju. Obecność takich składników jak wodór, tlenek węgla, węglowodory nasycone i nienasycone w odpowiednich ilościach świadczą nie tylko o rozkładzie izolacji ale mogą również wskazać jaki rodzaj izolacji i którym miejscu jest uszkodzony.

Drugi stopień przekaźnika Buchholza działa, gdy przez rurę prowadzącą do konserwatora następuje przepływ gazu lub oleju ( lub mieszanki olejowo-gazowej) z prędkością od ok. 0,65 m/s do ok. 3,0 m/s. Na każdą kilowatosekundę energii traconej w miejscu zwarcia przypada średnio 75 cm³ gazu. W celu zadziałania drugiego stopnia przekaźnika niezbędne jest wydzielenie się w miejscu zwarcia mocy wynoszącej ok.30 kW.

Drugi stopień przekaźnika powinien działać ze zwłoką możliwie niewielką, nie więcej niż 0,3 s przy przepływie oleju dwukrotnie większym niż dolna granica zadziałania. Jednak rzeczywiste opóźnienie względem chwili powstania zwarcia zależy od wielu czynników takich jak :

 • usytuowanie miejsca zwarcia
 • ekranujące działanie elementów konstrukcyjnych
 • zdolność kadzi do odkształcania się

Dobór przekaźnika Buchholza zależy od wielkości transformatora i wynosi odpowiednio:

Moc transformatora        Średnica przewodu rurowego przekaźnika

 • do 1,6 MVA                    25 mm
 • do 10 MVA                     50 mm
 • powyżej 10 MVA           80 mm

Odsłony

Odsłon artykułów:
765955

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

ENERGEM s.c. M.Kowalczyk  M.Bloch
ul. Lubeckiego 19 lok.2, 91-403 Łódź
Telefon: +48 42 657 60 70
GSM: +48 603 191 272
biuro@energem.pl